Populární Rallysprint Kopná napíše v letošním roce již osmadvacátý díl. Vedle tradičního zápočtu do šampionátu jednodenních rallysprintů pod názvem Autoklub Rallysprint série, Poháru 2+ a Autoklub Rallysprint série historických automobilů zavítá do okolí Slušovic a Podkopné Lhoty poprvé v historii slovenský šampionát. Na Zlínsku se pojede Mezinárodní mistrovství Slovenska v rally (MMSR), což přiláká na start řadu kvalitních posádek od našich východních sousedů.

Nejpopulárnější český rallysprint se uskuteční první květnový víkend v termínu 5. – 6. května 2023 a otevře šestidílný seriál jednodenních soutěží na českém území. Novým pořadatelem slušovického rallysprintu se stal Rallyklub východní Morava v AČR, který zároveň vlastní práva i na pořádání Mikuláš rally. Do pořadatelství obou podniků je prostřednictvím Petera a Jana Surovičových (členů nového Rallyklubu) a jedné ze svých společností zapojena i stavební skupina PSG. Ta zajistila finanční stabilitu a prostřednictvím organizačního výboru se podílí na pořádání soutěže. Není bez zajímavosti, že právě skupina PSG se stala titulárním partnerem Mistrovství České republiky v rally 2023.

Kopná proběhne pod křídly hlavního partnera společnosti Síť21 s.r.o., která zajišťuje internetové připojení ve Zlínském kraji a okolí. Jedná se o ryze českou, rychle se rozvíjející společnost se sídlem v Otrokovicích, která se zabývá především poskytováním telekomunikačních služeb v rámci celé České republiky. Letošní ročník se pojede pod názvem 28. Síť21 Rallysprint Kopná 2023.

Organizační výbor pracuje již řadu měsíců na plné obrátky. Dva měsíce před startem soutěže se finalizuje skladba tratě včetně všech nezbytných povolení a dotahuje se základní dokument soutěže v podobě zvláštních ustanovení. Charakteristikou Kopné jsou náročné rychlostní zkoušky na úzkých komunikacích po okolních kopcích, které dokonale prověří připravenost jednotlivých posádek a vozového parku.

„Pojedeme vždy dvakrát tři úseky rychlostních zkoušek s celkovým limitem 70 ostrých kilometrů. V itineráři najdeme osvědčené úseky v částečně pozměněné podobě, ale vrací se i jedna klasická rychlostní zkouška. Servis bude umístěn u slušovické dostihové dráhy a proběhne vždy po dvou erzetách. Ředitelství najde azyl v prostorách objektu Sud na dostihovce,“ nastínila Petra Mynářová, tajemnice rally a členka organizačního výboru Síť21 Rallysprint Kopná.

Vítanou novinkou a prestiže soutěže ve Slušovicích je zařazení Kopné do slovenského šampionátu. Ten v předchozích letech pravidelně zavítal do Hustopečí nebo Valašského Meziříčí. Slovenská federace se nyní rozhodla pro změnu a vydala se v současné nelehké finanční době na přání pořadatelů a především posádek  na cestu méně nákladných jednodenních podniků. Mezinárodní mistrovství Slovenska v rally (MMSR) je otevřeno pro zahraniční posádky patřící do EU nebo FIA CEZ a posádky mohou získávat body i na podnicích v zahraničí včetně Kopné. V MMSR jsou klasifikace stejné jako v předchozích letech, do absolutního pořadí bodují všichni kromě vozidel skupiny 1.

„Kalendář se nerodil lehce, neboť chceme maximalizovat počet podniků na Slovensku, najít organizátory a tímto způsobem snížit náklady pro posádky a oživit slovenský šampionát. Bereme tento rok jako odrazový můstek do dalších let. Chceme mít jistotu splnění podmínek pro vyhlášení mistrů v podobě šesti uskutečněných podniků, proto jsme zařadili i dvě zahraniční soutěže včetně Kopné. Ta má na Slovensku výbornou pověst a řada posádek nešetří slova chvály na adresu slušovického rallysprintu,“ pověděl Rastislav Bánoci, předseda Rally komise SAMŠ. Slovenský kalendář včetně Kopné byl v uplynulých dnech schválen VV SAMŠ, v rámci MMSR v něm najdeme celkem sedm podniků (devět soutěžních dní).  

Slovenským spoluorganizátorem Kopné se stal AOS klub Poprad, který už řadu let úspěšně organizuje věhlasnou Slovakia Rallye Tatry a nejnověji i Rally Dobšiná. Rally pod Tatrami oslaví letos jubilejní padesátý ročník! Popradský klub v čele s předsedou Peterem Oravcem zabezpečuje část soutěže v podobě zpracování přihlášek slovenských posádek a ve vzájemné komunikaci s nimi. Styčným bodem spolupráce je především administrativní přejímka na rally.

Další zpravodajský servis v rámci Síť21 Rallysprint Kopná 2023 přineseme v následujících tiskových zprávách. Uveřejněné budou na oficiální webové stránce www.rallysprintkopna.cz a na našich stránkách sociálních sítích Facebook a Instagram.