Třetím dílem premiérové sezony SONAX Mezinárodního mistrovství České republiky v Online Rally se stala populární Kopná. Tato soutěž před více než čtvrtstoletím založila tradici rallysprintů v Česku, leč ani její šestadvacátý ročník původně plánovaný na začátek května neunikl hygienickým opatřením proti šíření koronaviru a musel být zrušen.

Také slušovická rally se tedy přesunula do virtuální reality, kde nabídla další pokračování soubojů o body do mistrovské sezony. Organizaci si na starost vzaly promotérská skupina NRC dohromady se společností RALLYSERVICE.CZ. Pořadatelský tým připravil kompaktní, ale zato velice náročnou a technickou trať, která po vzoru své rallysprintové předlohy nabídla oproti předešlým závodům o něco menší kilometráž – souhrnná délka rychlostních zkoušek ležela na hranici sedmdesáti kilometrů rozložených do osmi měřených testů.

Po nevydařené rally v Hustopečích se do své obvyklé formy vrátil Dennis Zeťák, který aktuálně stahuje bodové manko na průběžného lídra šampionátu Adriana Klimase. Bitva slovenského jezdce jedoucího s citroenem proti jeho polskému rivalovi na škodě fabii nabrala hned od startu pořádný spád a v první polovině soutěže se jméno vedoucího jezdce měnilo po každé rychlostní zkoušce. Během opakovaných průjezdů už ale Zeťák vedení nepustil a podruhé v sezoně si dojel pro plnou porci bodů. Adrian Klimas ale dojel druhý s minimálním odstupem necelých dvou sekund a i nadále vévodí průběžnému pořadí. Na třetí pozici dokončil Portugalec Oscar Estevez, který tentokrát fiestu vyměnil za starší Citroën DS3 R5. Nejlepším českým jezdcem se stal podobně jako v Českém Krumlově Zdeněk Jílek, jemuž i přes nedokončené Hustopeče patří průběžná šestá příčka průběžné klasifikace.

V rámci nejvyšší třídy RC2 se podruhé odehrál také Production Cup určený pro jezdce se čtyřkolkami skupiny N. A ten tentokrát patřil zejména polským jezdcům. Pro třicet bodů si dojel Jan Gorczyca, který průběžně vede o jeden bod před svým krajanem Mateuszem Szkutou. Třetí místo si mezi enky vyjel Krysztof Dej, z domácích jezdců dokázal bodovat pouze čtvrtý Aleš Malý. Všichni startovali na vozech Mitsubishi.

V kategorii gétéček se průběžné pořadí rovněž zdramatizovalo. Podobně jako Zeťák mezi er-pětkami se v supersportech z nepovedených Hustopečí oklepal Španěl Juan Marzoa, jenž si podobně jako v Krumlově dojel pro vcelku jednoznačné prvenství. Bodovat dokázal druhým místem také Daniel Hradil, jenž je ale vinou nedokončené předchozí rally průběžně až čtvrtý. Naopak stabilní výkony od startu sezony podává Jan Morávek, který Kopnou dojel na třetím místě, a celkově, byť s pouhým jednobodovým náskokem před druhým Marzoou, tuto kategorii vede.

Polské vlajky na Kopné kompletně zavlály také nad stupni vítězů kategorie RC3. Mezi nejsilnějšími dvoukolkami se tentokrát nekonala dosavadní dominance Lukáš Fafráka, který v průběhu rally více než se soupeři bojoval hlavně se svým zdravím. Horečka jej nakonec nepustila výše než na čtvrté místo, i to mu ale potvrdilo pozici průběžného lídra kategorie. První bodovaný výsledek sezony a rovnou vítězství, to je vizitka Michala Ungeheuera startujícího s přeplňovaným Renaultem Clio R3T. S identickým vozem si pro druhé místo dojel Dawid Wieczorek a třetí bronz v řadě si ze Slušovic odvezl Adam Weglowski s atmosférickou hondou civic.

Ve třídě RC4 si po dvou druhých místech dojel pro nejvyšší umístění Enzo Sagrera. A protože vítěz obou předešlých soutěží Michal Streit tentokrát dojel až pátý, stal se argentinský host startující s přeplňovaným fordem novým vedoucím mužem mezi er-dvojkami. S minimální ztrátou devíti desetin sekundy Kopnou dokončil jmenovec čtyřnásobného mistra světa v rally, Tommi Mäkinen. Ten s Oplem Adam R2 do seriálu naskočil až nyní při Kopné, se svou rychlostí ale dost možná bude míchat kartami i v dalších soutěžích. Bronz si podruhé v řadě Kristian Jacko, jenž zároveň zaznamenal premiérové prvenství v Peugeot Online Rally Cupu.

V klasifikaci tohoto značkového poháru si pro druhé místo za slovenským jezdcem dojel Michal Streit, který po třech soutěžích vede před Jackem o rovných třicet bodů. Třetí na Kopné dojel Michal Dohnal, kterému v průběžném hodnocení mezi Peugeoty patří čtvrtá příčka.

S er-dvojkami také startovaly všechny zúčastněné pilotky Dámského poháru. Dosavadní status quo z předešlých soutěží ve Slušovicích ukončila havárie Venduly Schwarzové, která na poslední zkoušce závodu uvolnila druhé místo v soutěži i v průběžné klasifikaci Evě Ptáčkové. Bez ztráty jediného bodu však sezonou i nadále proplouvá Iveta Lekešová, která na Kopné završila vítězný hattrick.

Stejný husarský kousek se podařil také Mateuszi Przyszlakowskému ve zbývající kategorii RC5. Polský jezdec měl tentokrát napilno, protože na něj během závodu vytrvale útočil domácí pilot František David. Polský jezdec si ale v závěru rally svou pozici uhlídal a i na jeho kontě tak po třech závodech leží cenných 90 bodů. Třetí místo za Davidem obsadil další Polák Artur Hazuka, který se celkově nachází na druhém místě. I tentokrát všichni dokončivší jezdci startovali s Citroëny DS3 R1.

Virtuální Kopná byla sice zatím nejkratším, ale zároveň také nejtvrdším z dosavadních závodů seriálu Online Rally – z více než tří stovek přihlášených posádek se do cíle dostala jen necelá třetina. Podobně jako v reálných rally však zkušenosti z Kopné mohou jezdci použít při následujícím závodě, kterým bude věhlasná Barum Czech Rally Zlín. Její jubilejní padesátý ročník byl před nedávnem odvolán a virtuální závod, který se měl původně uskutečnit v polovině srpna, se nakonec odehraje v termínu zrušené barumky na konci letních prázdnin. Pořadatelé k samotné virtuální připravují také bohatý doprovodný program, do kterého se bude moci zapojit široká veřejnost. Veškeré informace budou k dispozici na webu www.onlinerally.cz.

RALLYSERVICE.CZ Online Rally Kopná 2020
1. Dennis Zeťák (SVK)            Citroën C3 R5             36:31.3
2. Adrian Klimas (POL)           Škoda Fabia R5 evo    +1.8
3. Oscar Estevez (POR)          Citroën DS3 R5           +15.1
4. Eduardo Perojo (ESP)         Hyundai i20 R5           +16.0
5. Zdeněk Jílek                       Škoda Fabia R5 evo    +29.2
6. Echedei Benitez (ESP)        Hyundai i20 R5           +52.6
7. Lukáš Valenta                     Škoda Fabia R5 evo    +1:02.0
8. Grzegorz Parchanski (POL)  Škoda Fabia R5 evo    +1:20.3
9. Dariusz Jakubczyk (POL)    Škoda Fabia R5 evo    +1:24.3
10. René Ritter (DEU)               Hyundai i20 R5           +1:26.5