Během posledních dvou listopadových dnů se uskuteční ve Slušovicích jubilejní desátý ročník Mikuláš Rally 2019. Letos se pojede kulatý ročník pod křídly společnosti HOTHESS a slušovická show je úzce spjata s pořadatelskou taktovkou Rallysprint Klubu v AČR z Podkopné Lhoty. Motoristická rodina Minaříků má za sebou úspěšně pětadvacet odjetých ročníků Rallysprintu Kopná a devět let pořádání Mikuláš Rally.

Do galerie vítězů exhibiční show pořádané vždy na závěr sezony se zapsal pětkrát Tomáš Kostka, premiérový ročník v roce 2009 vyhrál Jozef Béreš jr. ze Slovenska, jednou se zapsali do listiny vítězů dále Jaroslav Orsák, Roman Odložilík a Martin Vlček. V roce 2012 se neuskutečnil exhibiční podnik kvůli nešťastným událostem na Rallyshow v Uherském Brodě. Jak vlastně volný exhibiční podnik ve Slušovicích začal? „Před jedenácti lety jsme seděli se soutěžním jezdcem Honzou Jelínkem na obědě a vznikla myšlenka uspořádat pro posádky exhibiční show na závěr sezony. Tento podnik na Moravě chyběl, doposud se jel pouze Pražský rallysprint. Seznam přihlášených se naplnil hned při prvním ročníku, což splnilo náš účel. Každý ročník bylo na startu více než padesát posádek a jejich počet se neustále zvyšoval. Letos uspořádáme už jubilejní desátý ročník,“ pověděl Josef Minařík,předseda organizačního výboru HOTHESS Mikuláš Rally.

Neodmyslitelně patří ke slušovické show okruhová rychlostní zkouška kolem dostihové dráhy. Atraktivní průjezdy soutěžních aut každoročně lákají početné zástupy fanoušků rallysportu. „Okruh v současné podobě vyhovuje zvýšeným bezpečnostním nárokům a není důvod cokoliv měnit. Vytyčili jsme tam dvě divácká místa na tzv. koupališti naproti sudu a poté v prostoru kolem skoku a následném odbočení pod obcí Březová. Samozřejmě apelujeme na diváky, aby dbali pokynů pořadatelů a dodržovali bezpečnostní pravidla při sledování průjezdů soutěžních vozidel,“ řekl Minařík.

Při mikulášské rally bývají nevyzpytatelné rozmary počasí. Posádky prověřil na začátku prosince v předchozích letech i sníh. Rally proběhla několikrát v náročných zimních podmínkách a vzbudila emoce kvůli použití či nepoužití pneu s hroty. Exhibiční show se jela ale i v dešti a na blátě. Takzvaně suchých ročníků bylo jako šafránu.

Letošní jubilejní ročník se pojede ve Slušovicích a okolí již v sobotu 30. listopadu. Pořadatelé připravili na jubilejní mikulášskou rally trať v délce 58,93 km, která obsahuje 5 rychlostních zkoušek na třech úsecích s názvy Dostihovka okruh, Fagus Lípa a Final Stage v délce 25,29 km. První vůz vyjede na trať v 11 hodin při výjezdu ze servisního parkoviště v areálu tzv. skleníky, cíl soutěže je situován na stejném místě v 15:10 hodin. Předpověď počasí letos slibuje zřejmě cesty bez deště a polojasnou oblohu. Citelně se ale na víkend ochladí, denní teploty mají být kolem dvou stupňů Celsia, ráno klesne teplota pod bod mrazu. Na atmosféru z předchozích ročníků Mikuláš Rally se podívejte prostřednictvím videí z tvorby zlínského JNK studia.

GALERIE VÍTĚZŮ:

2009: Jozef Béreš jun. – Róbert Müller (SVK) Peugeot 207 S2000

2010: Jaroslav Orsák – Karel Vajík (CZE), Mitsubishi Lancer EVO IX

2011: Tomáš Kostka – Miroslav Houšť (CZE), Škoda Fabia S2000

2013: Roman Odložilík – Martin Tureček (CZE), Citroën Xsara WRC

2014: Tomáš Kostka – Richard Kresta (CZE), Ford Fiesta RS WRC

2015: Tomáš Kostka – Ladislav Kučera (CZE), Ford Fiesta RS WRC

2016: Tomáš Kostka  – Ladislav Kučera (CZE), Ford Focus WRC

2017: Martin Vlček – Jindřiška Žáková (CZE), Ford Fiesta R5

2018: Tomáš Kostka – Ladislav Kučera (CZE), Škoda Fabia R5