Trať 24. Vančík Rallysprint Kopná 2018 vychází z osvědčeného formátu z předchozích let. Úvodní podnik seriálu A Sport Rallysprint série 2018 a Autoklub Mistrovství České republiky v rally historických automobilů měří v okolí Slušovic a Podkopné Lhoty celkem 197,49 km a obsahuje sedm náročných rychlostních zkoušek na třech úsecích s názvy Zádveřice, Kameňák a Kopná v celkové délce 68,91 km. Pořadatelé z Rallysprint Klubu v AČR Podkopná Lhota připravili velmi obtížné erzety, které důkladně prověří připravenost jednotlivých posádek a vozového parku. Pro diváky je připraven na oficiálních webových stránkách www.rallysprintkopna.cz přehledný divácký průvodce rychlostními zkouškami včetně diváckých tipů nebo si mohou zakoupit tištěný program na benzinových stanicích v okolí Slušovic.

„V letošním roce jedeme netradičně jen tři úseky rychlostních zkoušek. Dali jsme dohromady časový harmonogram, určitá omezení máme kvůli nákaze prasečím morem, neboť jsme přišli o jeden úsek rychlostní zkoušky. Ze skladby tří erzet nejsme úplně nadšeni, nicméně z pořadatelského a finančního zajištění je to snazší,“ pověděl Josef Minařík, šéf organizačního výboru a ředitel Vančík Rallysprint Kopná.

Tři úseky rychlostních zkoušek doznaly jen nepatrných změn ve srovnání s loňským ročníkem. Pro diváky zřejmě nejzajímavější a nejpřístupnější je hned úvodní rychlostní test Zádveřice, který se jede hned třikrát. „Je to klasický úsek ve stejné podobě jako loni. Výhodou je, že trať nevede přes žádnou obec a je uzavřena téměř celý den bez omezení. Diváky zveme na technickou pasáž hned po startu v průmyslovém areálu Fagus v Lípě. Jedná se o bezpečné místo s velmi dobrým přístupem od hlavní silnice.  Fanoušky rallysportu je hodně navštívené každoročně známé místo „u křížku“, dále rychlé pravé odbočení na širokou silnici nad Slušovicemi nebo levé odbočení u zemědělského hnojiště s přístupem od Vizovic, divácky velmi dobře přístupné místo,“ uvedl Minařík.

Perlou v itineráři Kopné je náročný lesní úsek Kameňák, jede se ve stejné podobě jako loni. „Plánovali jsme na této erzetě změny, ale od zastupitelstva obce Vlčková přišlo záporné stanovisko. Lesy České republiky nám nechtěly povolit průjezd tímto úsekem kvůli nákaze a nebezpečí prasečího moru ve Zlínském kraji, ale nakonec došlo k dohodě po řadě ústupků. Pro diváky je tento úsek velmi obtížně přístupný, neboť na přístupových cestách jsou zákazy vjezdu. Navíc každý průjezd soutěžního vozidla máme od správy lesů zpoplatněn,“ řekl šéf organizačního výboru. Jako divácký tip zde najdeme náročné pravé odbočení na křižovatce lesních cest do úseku Kameňák, přístupné pouze pěšky od Lukova.

Legendární úsek s názvem Kopná se jel v určitých podobách od prvního ročníku a nechyběl v itineráři slušovického rallysprintu v předchozích třiadvaceti ročnících. Letos se jede s podstatnou změnou, když úsek kolem bývalého rekreačního zařízení Moravan se nejede. Aktuálně trať vede od autobusové točny sjezdem do Podkopné Lhoty k obávanému vracáku u dílny. „V této podobě jsme jeli naposledy v roce 2013. Divácké místo u penzionu Kopná jsme vybrali jako supertip pro fanoušky. Jedná se o atraktivní a přehledné místo, diváci zde budou míst dispozici občerstvení a toalety. Jediná nevýhoda je, že přístup k místu je výhradně pouze pěšky po trati erzety před jejím uzavřením,“ vysvětlil Minařík. Pro fanoušky jsou určeny k návštěvě další místa na úseku Kopná, jedná se o levé odbočení mezi pastvinami s přístupem po polní cestě z Trnavy od řeznictví Bořuty nebo náročné odbočení na kostkách v obci Trnava u penzionu Vraník.

Pořadatelé vyzývají diváky slušovického rallysprintu, aby svým chování a ukázněným přístupem přispěli ke zdárnému průběhu soutěže. „Je důležité, aby respektovali všechny pokyny pořadatelů, stáli na rychlostních zkouškách v diváckých zónách. Příjezd k diváckým místům bude značen, vstupné na Kopné tradičně nevybíráme,“ řekl závěrem Josef Minařík.

Časový harmonogram 24. VANČÍK RALLYSPRINT KOPNÁ 2018 (sobota 7. dubna 2018)

 Slušovice, náměstí START

RZ 1 Zádveřice (10,31 km)
RZ 2 Kameňák (7,69 km)
Přeskupení (Slušovice)

Servis A (Slušovice) 30 minut

RZ 3 Zádveřice (10,31 km)
RZ 4 Kopná (11,30 km)
Přeskupení (Slušovice)

Servis B (Slušovice) 30 minut

RZ 5 Zádveřice (10,31 km)
RZ 6 Kameňák (7,69 km)
RZ 7 Kopná (11,30 km) 

Slušovice, náměstí – CÍL

 09:00

 09:13
 10:01
 10:33

11:03

 11:50
 12:38
 13:05

13:35

 14:22
 15:10
 15:38

16:03

Další zpravodajský servis v rámci 24. Vančík Rallysprint Kopná 2018 přineseme v následujících tiskových zprávách. Uveřejněné budou na oficiální webové stránce www.rallysprintkopna.cz a na facebookovém profilu.